Wybrać deski wykończone olejem czy lakierem?

Główną różnicą między nimi jest to, że olej wnika w strukturę drewna zabezpieczając je przed ścieraniem oraz uszkodzeniami mechanicznymi, jednocześnie eksponując piękno i naturalność tego materiału. Jak już wcześniej wspomniałem olejowana podłoga „oddycha”, regulując mikroklimat wnętrza. Naturalne właściwości drewna zabezpieczonego olejem pozwalają na samoistne zasklepianie mikrouszkodzeń. Dlatego na podłodze olejowanej mniej widać drobne mikrozarysowania powstające zwłaszcza w początkowym okresie użytkowania. Łatwiej też za pomocą dostępnych w wielu punktach sprzedaży olejom naprawczym, np. Protektor Natura, samodzielnie zniwelować drobne uszkodzenia. Lakier natomiast zabezpiecza podłogę tworząc na niej ochronny film.

Deska barlinecka jest pokryta aż 7 warstwami lakieru utwardzanego promieniami UV, co stanowi bardzo dobre zabezpieczenie przed ścieraniem, zarysowaniami i innymi uszkodzeniami. Do pomieszczeń intensywnie użytkowanych polecałbym linię Professional Barlinka ze specjalną formułą Anti-Scratch, zwiększająca odporność deski barlineckiej na mikrozarysowania. Zarówno oleje jak i lakiery są w pełni bezpieczne. Nie zawierają szkodliwych substancji. Mogą być z powodzeniem układane w pokojach dziecięcych, nawet jeśli dziecko cierpi na alergię. Bezpieczeństwo dla zdrowia potwierdza certyfikat PZH.

Pamiętajmy: lakier jest ochronnym filmem, a więc może się rysować. Jest za to łatwiejszy w codziennej pielęgnacji. Olej to impregnat, więc jest wchłaniany przez drewno, jednocześnie pozostawiając jego pory otwartymi. Stąd np. większa wrażliwość na wino czy inne płyny barwiące. Chociaż drewno olejowane trzeba, zwłaszcza na początku, częściej pielęgnować, to jest ono bardzo naturalnym i wyjątkowo estetycznym materiałem podłogowym.

6 years ago Comments Off