Jak układać deski?

Montaż pływający jest bardzo prosty. Po pierwsze proszę dokładnie przeczytać instrukcję montażu dołączoną do każdej paczki deski. Po drugie po przywiezieniu paczek deski do domu należy je aklimatyzować przez min 48 godzin.

Po prostu ułóżmy nierozpakowane paczki poziomo w pokoju, w którym deska będzie układana. Sam montaż zaczynamy od rozłożenia podkładu, np. dostępnej w serii Barkiet System tektury falistej albo maty korkowej. Pierwszą deskę układamy piórem do ściany, a potem poszczególne deski łączymy na krótszych krawędziach, czyli czołach. Ostatnią deskę przycinamy. Kolejny pas desek układamy zaczynając od tego przyciętego kawałka, pod warunkiem, że nie jest on krótszy niż 50 cm. Pamiętajmy, by łączenia na krótszych krawędziach desek były oddalone od siebie o min. 50 cm w sąsiadujących pasach podłogi.

Układanie ostatniego pasa zaczynamy od zmierzenia przestrzeni między ścianą a ułożoną przez nas podłogą. Jeśli okaże się, że nie zmieści się cała szerokość deski, odcinamy odpowiedni fragment. Między ścianą a podłogą trzeba zostawić ok. 1-1,5 cm luzu. Po ułożeniu podłogi kładziemy listwy przyścienne. Wybierając listwy Barlinka łatwiej dopasujemy ich odcień do koloru podłogi. Jak sam Pan widzi, układanie deski barlineckiej w systemie pływającym jest bardzo proste. Sprawa jest bardziej skomplikowana, jeśli chcemy ułożyć deskę np. na ogrzewaniu podłogowym.